Înapoi la Evenimente curente

Her Art Story în Galeria de Artă Românească

13 septembrie - 8 decembrie 2024

În contextul proiectului „Her Art Story”, 16 opere de artă semnate de femei, artiste de importanță națională sau regională, sunt plasate în Galeria de Artă Românească, înlocuind temporar creațiile unor artiști cu vechime pe simezele muzeelor din România. Lucrările artistelor, mai puțin vizibile și cunoscute publicului, sunt integrate în parcursul istoriei artei, la fel cum activitatea lor artistică și expozițională din perioada în care au trăit s-a desfășurat alături de colegii lor bărbați.

Publicul are ocazia să descopere lucrări realizate de artistele: Emilia Apostolescu, Zina Blănuță, Geta Brătescu, Cecilia Cuțescu-Storck, Lucia Demetriade Bălăcescu, Margarete Depner, Micaela Eleutheriade, Alexandrina Gheție, Irina Lukász, Rodica Maniu, Puia Hortensia Masichievici, Mimi Șaraga Maxy, Margit Mikloș-Timar, Elena Mureșianu, Tia Peltz și Elena Popea.

Plasate în premieră în acest spațiu dedicat expoziției de bază a muzeului, operele de artă create de femei subliniază importanța moștenirii artistice feminine în istoria artei, promovând recunoașterea și aprecierea vocilor feminine alături de marii maeștri binecunoscuți.

„Her Art Story” este un proiect inițiat de Muzeul de Artă Brașov în parteneriat cu Depoul de Artă Urbană și Asociația PostModernism Museum și finanțat din bugetul Primăriei Municipiului Brașov.