Înapoi la Evenimente curente

Festivalul CULMEA: Proiecție specială „Nespusa poveste a semințelor” | Muzeul de Artă Brașov

18 octombrie 2024

Festivalul CULMEA 2024, ajuns la cea de-a doua ediție, aduce în atenția publicului câteva evenimente speciale de neratat pentru diverse comunități brașovene.

La Muzeul de Artă Brașov are loc proiecția filmului „Nespusa poveste a semințelor”, urmat de un performance artistic cu Aura Petrașcu, fotograf culinar. Evenimentul are loc vineri, 18 octombrie 2024, ora 18.00.

BILETE https://eventbook.ro/film/bilete-culmea-festival-nespusa-poveste-a-semintelor

NESPUSA POVESTE A SEMINȚELOR (SUA, 2016, regizat de Jon Betz, Taggart Siegel, 94 min, 12 ani +)
Documentarul urmărește povestea păstrătorilor de semințe care protejează moștenirea alimentară veche de 12.000 de ani. În ultimul secol, 94% din soiurile noastre de semințe au dispărut. Pe măsură ce companiile chimice controlează majoritatea semințelor de pe planetă, fermierii, oamenii de știință, avocații și deținătorii indigeni de semințe protejează cea mai prețuită resursă a umanității și reînvie o întreagă cultură legată de semințe.

Nominalizat Emmy pentru cel mai bun documentar despre natură 2018, premiat la Sheffield Doc/Fest, Rhode Island Film Festival, Cine Eco Portugal și selectat în festivaluri din toată lumea.

Artista Aura Petrașcu va realiza un performance post-proiecție, în contextul seriei sale foto-video „Don’t play with your food, let me do it for you”. Practica sa artistică implică explorarea formelor și texturilor din mâncare reală. Detalii complete pe www.instagram.com/aurapetrascu

--------
Proiect finanţat de Consiliul Judeţean Braşov
CULMEA: Film și educație de mediu, ediția 2 este cofinanţat de Administraţia Fondului Cultural Naţional. Proiectul nu reprezintăîn mod necesar poziţia Administrației Fondului Cultural Național. AFCN nu este responsabilă de conținutul proiectului sau de modul în care rezultatele proiectului pot fi folosite. Acestea sunt în întregime responsabilitatea beneficiarului finanțării.