RE:Imagine Brașov, ediția IV

Vineri, 14 iulie 2023

Muzeul de Artă Brașov și Depoul de Artă Urbană vă invită la cea de-a patra ediție a proiectului Re:Imagine Brașov! Creat în jurul patrimoniului construit al orașului, redescoperim împreună spațiul urban și îl reimaginăm prin artă.
Vineri, 14 iulie 2023, între orele 17-20, îi vom avea alături de noi pe artiștii: George Roșu, Andreea Lozioara Zamfir, Sebastian Beianu, Magdalena Stăvilă, Anita Frâncu. Muzeul va deveni pentru ei atelier de creație, iar publicul va avea posibilitatea să observe procesul prin care este creată o operă de artă. Cel mai important, va fi o seară de conectare între artiști și iubitorii de artă!

În cadrul acestui proiect Muzeul de Artă Brașov îi provoacă pe artiștii contemporani brașoveni să creeze noi opere artistice inspirate din clădiri emblematice ale orașului, în timp ce publicul capătă acces la procesul de creație desfășurat în muzeu.

Program:
17.00 – Atelier de creație cu artiști brașoveni
Muzică: Remus Miron, sound designer

Lucrările realizate pe parcursul celor patru evenimente „Re:Imagine Brașov” vor fi expuse la Muzeul de Artă Brașov în cadrul unei expoziții deschise cu ocazia Zilelor Europene ale Patrimoniului în luna septembrie.